Yüz Estetiği

Yüz Estetiği Uygulamalarımız

Kişilerde duyma sorunlarına ve estetik görünümün bozulmasına yol açan kulak problemleri, estetik cerrahi ile çözümlenebilmektedir.  En sık yaşanan kulak sorunu kepçe kulak estetiğidir. Otoplasti ismi verilen kepçe kulağın düzeltilmesi ameliyatında, kulak kıvrımlarının gelişmemiş kısımlarını belirgin hale getirmek amaçlanır. Kulağın saçlı bölgeye yaklaştırılması ile doğal ve estetik bir görünüm elde edilir.

Doğum sonrasında kulaklara bant ve kulak splintleri takılmasıyla, bebeklik döneminde kepçe kulak şekillendirilebilir. İki ay boyunca uygulanan tedavi bebeklerde hemen sonuç verir. Kepçe kulak dışında kulakla ilgili farklı şekil sorunları da olabilir. Bunlar; makrotia (büyük kulak), microtia (kulak olmaması), büzülmüş kulak, soru işareti kulağı, cryptotia ve stahl ear olarak sıralanabilir. Kulaktaki problem tespit edilip ona uygun tedavi şekli kulaklar düzeltilebilir. Kepçe kulak dışında kulakla ilgili en çok yaşanan sorun, küpe nedeniyle yırtılan kulak memesidir. Ağır ve büyük küpelerin kullanılması neticesinde kulak memesinde oluşan yırtılma, basit kulak estetiği ameliyatı ile tedavi edilir.

Kepçe kulak ameliyatı

4 ya da 5 yaşını geçen herkesin kepçe kulak ameliyatı olması mümkündür. Hastane ortamında yapılması gereken operasyonlarda çocuklara genel anestezi, genç ve yetişkin kişilere ise lokal anestezi uygulanır. Ameliyattan sonra aynı gün hastalar evlerine gidebilir. Kulakta çok hafif bir baskı oluşabilir, bunun dışında hiçbir ağrı hissedilmez. Sargılar ameliyattan sonraki dördüncü günde açılır. Yatarken kulağın zarar görmemesi için geceleri bir ay boyunca kulağa bandaj takılır.

Kulak estetiğinde sık sorulan kepçe kulak soruları

“Kepçe kulak ameliyatında kulağa ne yapılır?”

Kulağın kıkırdağı ile arkasındaki deri arasına dikiş atılarak kulak arkaya çekilir. Böylece kulak, kafaya daha çok yaklaşır. Kulakların ortasında bulunan kıkırdak normalden fazla gelişmişse kıkırdağın çıkarılması söz konusu olabilir.

Kulağın üstündeki gelişmemiş kıvrım bölgeleri tekrardan şekillendirilerek normal kulak kıvrımları oluşturulur.

“Kepçe kulak estetiğini yapmak için en uygun ne zamandır?”

Kepçe kulak estetiği her yaşta yapılabilir, fakat çocukların okulda psikolojilerinin etkilenmemeleri için 4-5 yaşlarında yapılması önerilir. Kepçe kulak ameliyatı olmak isteyen kişilerin büyük bir kısmı, liseye ya da üniversiteye giden gençlerden oluşur.

“Ameliyattan sonra herhangi bir iz kalır mı?”

Kulağın arkasında bulunan katlantı izinden minik bir kesi alınarak yapılan kepçe kulak ameliyatında, kesi yeri kulağın arkasında olduğu için görünmez. Estetik olarak kapatılan iz çok dikkatli bakılmadıkça fark edilmez.

“Kepçe kulak ameliyatında iyileşme süreci nasıldır?”

Ameliyattan sonra iyileşme hızlı bir şekilde ilerler. Dördüncü gün sargılar çıkarılarak, bir ay boyunca sadece geceleri takmak için hastaya tenisçi bandı verilir.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Genç yaşlarda üçgen biçimindeki yüz, yaşın ilerlemesi ile birlikte ovalleşebilir. Yüzün üçgen olmasını sağlayan en önemli şey çene ucunun şeklidir. İlerde ya da geride olabilen çene ucu, estetik olarak kötü bir görünüme neden olabilir. Bu tür sorunların giderilmesi için çene estetiği ameliyatı ya da ameliyatsız uygulanan çene ucu dolgusu yapılır.

Çene estetiği ameliyatı

Çene ucunun ilerde olması durumunda, çene ucu kemiğini törpüleyerek yumuşak dokunun bir kısmını çıkarmak yeterli olabilir. Çene kemiğinin yapısını bozmadan çok kısa bir sürede iyileşme gözlemlenebilir. Çene kemiğinin fazla ileride olması halinde, çene kemiğinin ameliyatla geri alınması ve tekrar şekillendirilmesi gerekir.

Çene ucu çok geride ise cerrahi yöntemlerle ileri alınır, fakat hafif olgularda çene ucuna protez konularak tedavi edilmesi mümkündür.

Çenesi normalden küçük olan kişilerin çene uçlarını büyütmek ve daha çıkık bir görünüm elde etmek için çene ucuna protez yerleştirilebilir. Silikon veya medpor implantlar en çok kullanılan protez çeşitleridir.

Estetik çene törpüleme

Sedasyon destekli lokal anestezi altında yapılan çene törpüleme ameliyatı, 1 saat sürebilir. Ağızdan ya da çene altına yapılan minik bir kesi ile protez yerleştirilir. Dikişler kendiliğinden eriyip düştükleri için alınmaları gerekmez.  Ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmaz. Operasyondan sonra birkaç saat içinde hastalar taburcu edilir. Küçük şişlikler ve morluklar oluşabilir fakat bunlar buz uygulaması ile geçirilebilir. Hastalar dilerse morluk önleyici krem de kullanabilir.

Daha belirgin yüz hatlarına sahip olmak, daha genç ve daha güzel görünmek için çene ucu estetiği ile mükemmel bir yüze kavuşmak mümkündür.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Göz kapağının sarkması, torbaların oluşması ve göz çevresinde kırışıklıklar oluşması, kişileri rahatsız eden yaşlanma belirtileridir. Daha canlı ve genç bir görünüme kavuşmak, göz kapağı estetiği ile mümkündür.

Göz kapağı estetiği ile ilgili sorunlar ve tedavi şekli

Yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinde görülür. Bu nedenle göz kapağı ile ilgili sorunlar çok erken yaşlarda belli olur. Göz kapağı değerlendirmeleri yapılırken, sarkma, torbalanma, asimetri ve gözün kaş ile oran ilişkisine bakılır.

Yaşlanma nedeniyle göz kapağında oluşan değişiklikler;

  • Göz torbaları oluşur,
  • Göz kapağında sarkmalar meydana gelir,
  • Kaşlar sarkar,
  • Alt göz kapağının boyu uzar,
  • Elmacık kemiğine yakın yerlerde şişlikler meydana gelir.

Göz kapağı iki bölümden oluşur; alt ve üst kısım. İki bölge aynı anda tedavi edilebileceği gibi tek tek de ameliyat edilebilir. Göz kapağı sarkmaları ve göz kapağı düşmesi olarak adlandırılan ptoziste daha çok üst kısımda görülür. Torbalanmalar ve deri gevşemesi ise alt göz kapağında görülen sorunlardır.

Göz kapağı ameliyatları ile hastalar kısa bir sürede iyileşerek, istedikleri görünümlere sahip olurlar. Ameliyat süreleri çok kısa olup, alt göz kapağı operasyonlarında komplikasyonlar oluşmaması için bu tip estetik ameliyatların tecrübeli ve uzman cerrahlar tarafından yapılması önerilir. Aksi halde istenmeyen göz kapağı sorunları oluşabilir ve ikinci bir ameliyata gerek duyulabilir.

Estetik göz kapağı ameliyatı (Blefaroplasti)

Ameliyat olmaya karar veren hastalar detaylı muayenelerden geçerler. Yüze ait diğer bölgelerle birlikte göz kapağı değerlendirmesi yapılır. Bazı durumlarda operasyonun başarılı olması için göz kapağı ameliyatı ile birlikte kaş kaldırma, yüz germe, alın germe ya da başka estetik uygulamalar yapılması gerekebilir.

Lokal anestezi altında yapılan göz kapağı ameliyatları 45 dakika ya da 1 saat sürebilir. Üst göz kapağı ameliyatlarında, gözün doğal katlantı çizgisinden kesi yapılarak fazla yağ, cilt ve kas dokuları alınır.

Sarkmış göz kapağı estetiği ve göz altı torbalarını tedavi etme

Kirpik dibinin 1-2 mm aşağısından kesi alınır. Bu bölgeden fazla kas ve cilt dokusu alınır. Torbalardaki yağların fırtıklaşmaması için septum kuvvetlendirilerek yağların bir kısmı gözyaşı oluğuna akıtılır ve böylece pürüzsüz bir yanak elde edilir. Yağ dokusunun çok fazla alınması ilk etapta kişinin yüzünü güzelleştirse de ilerleyen dönemlerde yüzde çökme olmasına neden olabilir. “Kadavra göz” olarak adlandırılan çökmeler, alt göz kapağındaki yumuşak doku eksikliğinden kaynaklanır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası

Ameliyattan birkaç saat sonra hastalar evlerine dönebilir. Hafif morluklar ve ödem oluşabilir, bunlar buz uygulaması ile bir iki gün içinde geçer. Hastalar morluk giderici krem kullanabilir, oluşan hafif ağrılar için basit ağrı kesiciler verilir.

Kesi bölgeleri ince striplerle kapatılır. Atılan dikişler ameliyattan sonraki dördüncü ya da beşinci günde alınır. yara iyileşmelerinin en hızlı olduğu bölge göz kapağıdır, izler kısa bir sürede kendiliğinden yok olur.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yaşlılık belirtilerinden biri de kaşların düşmesidir. Kaş kaldırma estetiği ile düşük kaşlar kaldırılarak kişilerin daha canlı ve genç görünmeleri sağlanır.

İdeal kaş nasıldır?

Kaş yayının en yüksek olduğu yer olan kaşın orta bölgesi, göz bebeğinin çevresinden geçen dikey çizgi üstünde olduğunda ideal kaş görüntüsü yakalanmış olunur. Kaşın başlangıç noktası, bitiş noktasından 1-2 mm aşağıda bulunmalıdır. Gözün üstündeki kemik sınırının yukarısında olması gereken kaşlar, ne çok uzun ne de çok kısa olmalıdır.

Kaşlar, endoskopik kaş kaldırma ve kaş askısı yöntemiyle kaldırılır.

Kaş askısı ile kaş kaldırma tekniği

Kaş askısı ile kaldırma, lokal anestezi ile yapılan çok kolay bir tekniktir. Kaşların içinden minik bir kesi alınarak deri altına dikişler atılır ve orta-dış kısımlar kaldırılır. Bu yöntemde kişiler günlük işlerine hemen dönebilirler. Yöntemin kalıcı olmaması ve 6 ay ya da 1 yıl içinde kaşların eski konumlarına geri dönmesi, bir dezavantajdır.

Kaş kaldırma ameliyatı

Kaş kaldırma ameliyatı, genel anestezi, sedasyon veya lokal anestezi ile yapılabilir. 1 ya da 1,5 saat sürebilen operasyonda, saçlı deriden minik bir kesi alınarak dokular serbestleştirilir. Daha sonra kaşların altında bulunan dokular yukarıya doğru asılır.

Operasyondan sonra alında ve göz etrafında ödem ve morarma oluşabilir. Hafif ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Kesi yeri saçlı derinin içinden yapıldığı için görünmez ve kısa sürede yok olur.

İdeal kaş kalkıklığı endoskopik kaş kaldırma uygulaması ile sağlanır. Bu yöntemde iyileşme süresi daha hızlıdır, üstelik daha uzun süre kalıcılık elde edilir. Herhangi bir iz olmaması da başka bir avantajdır. Kaşlar kaldırılırken göz çevresindeki kırışıklar azaltılırken ve şakak bölgesinin gerilmesi de sağlanır.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

30’lu yaşlardan sonra yüz bölgesinde kırışıklıklar ve çizgiler oluşmaya başlar. Bu belirtiler yaşın ilerlemesi ile birlikte tüm yüze yayılarak belirginleşirler. Yüzde bulunan kemikler incelir, deri esnekliğini kaybeder ve kırışıklıklar çoğalır. Derinin altındaki yağ dokusu azalarak, cilt sarkmaya başlar. Bunların sonucunda cansız ve yorgun bir görünüm kazanan cilt, yüz gerdirme operasyonları ile toparlanır ve gençleşir.

Boyun ve yüz germe ameliyatı

Yüz gerdirme operasyonları ile yaşlanma süreci durmaz. Boyun ve yüz germe ameliyatları ile kişilerin yüzleri oldukları yaştan 10 yaş daha küçük görünür.

Yüz bölgesi; üst yüz, orta yüz ve alt yüz olmak üzere üç farklı anatomik bölgeden oluşur.  Şakak, alın ve kaşların yer aldığı üst yüzde alın germe işlemi yapılır. Yanak bölgesinin bulunduğu orta yüzde yanak germe operasyonu uygulanır. Çene altı ve boyundan oluşan alt yüz bölgesinde ise boyun gerdirme işlemi yapılarak yüzün tüm bölgelerinin bir bütün halinde daha genç ve sağlıklı görünmesi sağlanır.

Yüzdeki kırışıklıkların ve sarkmaların yüz germe ameliyatı ile tedavi edilmesi

Genel anestezi, sedasyon ya da lokal anestezi ile yapılabilen yüz germe operasyonları, 3 ya da 6 saat sürebilmektedir. Üst yüzdeki germe işleminde kesi yeri saçlı bölge içinden yapılır. Orta yüzdeki kesi kulak önü ya da arkasındaki sınırdan yapılır. Tüm kesiler katlantı bölgelerinden ya da saçlı deriden yapıldığı için izler, hasta için bir sorun oluşturmaz.

Ameliyat sonrasında yüzde şişlik ve morarma olabilir. Oluşan hafif ağrılar basit ağrı kesicilerle geçer. Ameliyat yapılan bölgeye bir iki gün boyunca buz uygulaması yapılarak şişlikler ve morluklar azaltılır. Ayrıca morluk engelleyici kremlerle iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Estetik yüz germe operasyonu sonrası

Direnler ilk gün alındığından bir gün hastanede kalınması gerekir. Yapılan dikişler kendiliğinden eriyen estetik dikişler oldukları için alınmalarına gerek yoktur. Bir hafta içinde hastalar günlük hayatlarına dönebilirler.

Yüz bölgesinde oluşan yaşlılık belirtileri ve yıpranmalar yüz gerdirme operasyonları ile büyük ölçüde yok edilir. Daha küçük kırışıklıklarda ameliyatsız yüz germe uygulamaları yapılabilir.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yüz bölgesinin daha dolgun görünmesi ve yüz bölgesinde yer alan kırışıklıkların azaltılması için yağ enjeksiyonu uygulaması yapılır. Bel, karın ve basen bölgeleri gibi yağ dokusu bakımından zengin olan yerlerden yağ hücreleri alınarak başka yerlere aktarılır. Uygulamanın avantajlarından biri de kişilerin kendi yağ dokularının kullanılmasıdır. hazır dolgu kullanımlarında vücudun dolguyu reddetmesi durumunda alerjik tepkimeler oluşabilir. Kişinin kendi yağ dokularının kullanılması, hem vücuda yabancı bileşiklerin girmesini engeller hem de çok daha fazla yağ dokusunun transfer edilmesini sağlar.

Yağ dokusu aktarımı ile yağ enjeksiyonu

Hastane ortamında yapılan yağ enjeksiyonu 1 saat sürebilir. Yağ alınan bölgede hafif morarmalar ve şişlikler meydana gelebilir. Buz uygulaması ve morluk giderici kremlerle bu sıkıntılar yok edilir.

Yağ dokusunun aktarıldığı yere birkaç gün boyunca serum verilir. Operasyondan sonraki beşinci gün, yağ hücrelerinde damar tomurcukları meydana gelir. Birinci haftada yağ dokularının bir kısmı yaşamaya devam ederken bir kısmı emilerek vücuttan atılır. Kişisel özellikler ve uygulanan bölge, yağ dolgusunun yüzde 30 ile yüzde 50 oranında yaşamasını etkiler.

Yağ enjeksiyonu ile çok daha canlı ve genç bir görünüm elde edilir.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Yüz Estetiğinde Bilinmesi Gerekenler

Plastik cerrahi uzmanları yüzdeki problemlere göre uygulanacak işlemin türünü seçerler. Yüzdeki kırışıklıklar, sarkmalar estetik ameliyatlarla giderilebilir. Operasyonların hiçbiri yaşlanma sürecini durdurmaya yönelik değildir. Yaşlanma nedeniyle yüz bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar ve sarkmalar düzeltilirken, bağ ve kas dokuları gerilir. Biriken yağlar alınarak, yüzün daha canlı görünmesi hedeflenir.

Yüz germe operasyonlarında kişin yüz anatomisi değişmez. Göz kapağı torbaları, göz çevresindeki çizgiler, derinin esnekliğini kaybetmesi ve sarkma gibi sorunlar, yüz germe ameliyatları ile çözüme kavuşturulur. Kulak, çene, göz kapağı, kaş ve yüz bölgesi uygun tekniklerle gençleştirilerek yüzdeki yaşlanma izleri yok edilmeye çalışılır.

Yüz Estetiği Muayene Randevusu

Yüz estetiği hakkında ki sorularınız ve randevu için (0312) 443 0 337 'den ulaşabilirsiniz.

Language »