Meme Estetiği

Meme Estetiği & Mamoplasti

Estetik cerrahi alanında en çok tercih edilen operasyonlardan biri meme büyütme ameliyatlarıdır. Daha çok gebelik sonrasında oluşan meme yapısındaki bozulmalar nedeniyle merkezimize gelen hastalarımızın, meme büyütme operasyonları ile istedikleri göğüs formlarına kavuşmalarını sağlıyoruz. Estetik bir duruş kazanarak özgüvenlerini tazeleyen kadınlar, merkezimizden mutlu bir şekilde ayrılmaktadır. Göğüs büyütme operasyonlarında, hem ameliyat öncesinde hem de ameliyat sonrasında hastaların dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunur.

Meme büyütme ameliyatı

Göğüs büyütme talebiyle gelen hastalarımızı bir takım tetkiklerden ve muayenelerden geçirdikten sonra, hastaların ilk olarak göğüs hacimlerine bakıyoruz. Meme hacmi belirlenmediğinde, ameliyat sonrasında simetri bozuklukları ve beden ile uyuşmayan ölçülerde bir meme yapısı ortaya çıkabilir. Ameliyat olacak hastanın arzu ettiği göğüs dolgunluğu tespit edilerek, boyuna, kilosuna ve göğüs kafesi genişliğine göre bir meme formu belirlenir. Bu ölçümler ile hastanın dilediği göğüs dolgunluğu karşılaştırılarak analiz yapılır. Her hastanın beden yapısının farklı olduğu unutulmamalıdır. Bu yüzden kişinin vücut yapısına ve beden ölçülerine göre kişiye özel uygulamalar yapılır. Özellikle meme büyütme ameliyatlarında, operasyondan sonra istenmeyen durumların ortaya çıkmaması için bilimsel yollarla ilerlemek gereklidir.

Göğüs büyütme ameliyatı öncesi değerlendirme

Ameliyat olmadan önce estetik cerrahın meme değerlendirmesi yapması gerekir. Değerlendirmelerin doğru analizi, en az ölçümler kadar önemlidir. Küçük göğüslere sahip kadınlarda, meme büyütme ameliyatları daha iyi sonuçlar verir. Aynı şekilde göğüsleri çok sarkmamış kadınların göğüs büyütme operasyonlarındaki başarı oranı çok yüksektir.

Ameliyattan önce meme başının konumu, simetri durumu, memenin hacmi, göğsün taban çapı ve meme dokusunun yapısı analiz edilerek göğsün altında bulunan kat çizgisi değerlendirilir. Değerlendirmeler bittikten sonra hastaya uygun protez seçilir. Kesi yeri hakkında hasta bilgilendirilerek, göğüsteki sarkma durumuna göre meme büyütme ile birlikte meme dikleştirme ameliyatının yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Silikon ile göğüs büyütme teknikleri

Kadınlar hayal ettikleri meme formlarına sahip olma konusunda türlü endişelere sahiptirler. Bu endişelerin başında silikonların sağlıklı olup olmadıkları gelir. Kullandığımız silikon protezler kohesiv yapıdadır, yani herhangi bir darbede, çizilmede ya da kesilmede hiçbir şekilde dağılmayacak, birbirine sıkı sıkıya bağlı dokulardan meydana gelmişlerdir. Akışkan olmadıkları için hücrelerle temasları mümkün olmayan silikonların insan sağlığını tehdit edecek bir özellikleri yoktur. Son derece dayanıklı olan protezler bir ömür boyu güvenli bir şekilde kullanılabilirler. Yapılan araştırmalarda kansere ya da herhangi alerjik reaksiyona neden olmadıkları tespit edilmiştir. FDA onaylı protezler hastalara uygulandıktan sonra güvenlik sertifikaları da birlikte verilir.

Silikon ile göğüs büyütme operasyonu olacak kişiler mutlaka hastane koşullarında ameliyat olmalıdırlar. Ameliyathane ortamında yapılmayan uygulamalarda ciddi sağlık riskleri söz konusudur. Meme büyütme operasyonları genel anestezi altında yapılır. Ameliyatı yapan doktorun deneyimi ve hastanın durumu ameliyatın süresini doğrudan etkiler. Bu süre 2 ya da 3 saat arasında değişir. Meme büyütme ameliyatlarında hastanın 3 bölgesinde kesi alınabilir. Koltuk altının katlandığı yer, meme başının etrafı ve göğüs altındaki katlantı yerinden kesi yapılabilir. Protezler ise, kas altına, fasya altına, dual plana ya da kas üstü bölgelere yerleştirilir.

Estetik cerrah, hastanın hikayesine bakarak ve göğüs muayenesi sırasındaki verileri inceleyerek protezin nereden yerleştirilmesi gerektiğine karar verir.

Ameliyattan hemen sonra göğüslerde yüzde 20 oranında bir büyüme görünür. Bu evrede memeler sert ve birbirlerinden ayrık haldedirler. Bir ay sonra ise göğüsler daha yumuşak ve birbirine daha yakın hale gelirler. Geçen sürede doğal görünümlerini kazanan memelerin asıl formlarına gelmeleri 6 ay ile 1 yıl içinde gerçekleşir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası

Ameliyattan 4 gün sonra hastalar banyo yapabilir. Pansumanlar için mutlaka kliniğe gelinmesi gerekir. Meme büyütme operasyonundan sonra bir ay süreyle sporcu sutyeni kullanılması önerilir.

Ameliyattan sonra hafif ağrılar oluşabilir. Bunlar basit ağrı kesiciler ile geçirilebilir. Kimi hastaların acı eşikleri düşük olduğu için onlara ağrı kesici iğneler ya da antibiyotikler verilebilir. Ameliyatta atılan dikişler estetik dikişler oldukları için kendiliğinden eriyip düşerler, bu yüzden alınmaları gerekmez. Hastalar ameliyat olduktan bir hafta sonra günlük işlerine dönebilir duruma gelirler.

Meme büyütme ameliyatından sonra nasıl bir masaj yapılmalıdır?

Göğüs büyütme ameliyatından sonra hastaların iyileşme sürecine göre, göğüs masajı yapmaları önerilir. Bu masajlar 3 ya da 5 dakika süren kısa ve etkili hareketlerden oluşur. Göğüs masajı, banyo sırasında ya da normal durumda iken yapılabilir.

Göğüs büyütme ameliyatları ile hastalar hayal ettikleri meme görünümlerine kavuşurken, ufak dokunuşlarla daha büyük göğüslere sahip olabilirler.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Göğüsleri normal ölçülerden çok büyük olan kişiler, hem sağlık hem de estetik problemler nedeniyle meme küçültme ameliyatı olarak büyük göğüslerinden kurtulmak isterler. Aşırı büyük göğüsler sadece estetik olarak kötü gözükmez, aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına da neden olurlar. Bunların başında bel ve sırt ağrıları gelir. Ağrılar dayanılmaz düzeye gelene kadar hastaların çoğu ameliyat olmaya yanaşmaz. Halbuki meme küçültme ameliyatları sanıldığı kadar ağrılı ya da zahmetli operasyonlar değildirler. Kullandığımız en yeni teknoloji ürünleri ile hastalarımızı ağrısız bir şekilde doğal görünümlü göğüslere kavuşturuyoruz.

Kişiler, meme küçültme ameliyatları ile fiziksel ve psikolojik olarak rahatlarken, kendilerine olan güvenleri artarak, daha sağlam bir duruşa sahip oluyorlar. Bedenlerindeki fazla göğüs dokusunun alınmasıyla birlikte fiziksel olarak rahatlayan hastalar, kıyafet giyme ya da denge sorunlarından da kurtulmuş olurlar.

Göğüs küçültme ameliyatı

Göğüs küçültme operasyonlarında, meme başının yukarı kaldırılması superior ya da supero-medyal göğüs pedikül seçenekleri ile yapılır.

Meme küçültme operasyonları planlamasında hastanın göğüs ebatları ile birlikte memenin sarkma derecesi de hesaplanır. Göğüs küçültme ameliyatlarında, hastaların istedikleri göğüs boyutlarına ve dolgunluk oranlarına göre küçültme işlemi yapılması amaçlanır. Bazı hastalar belli ölçülerle doktorlarına gelirler, fakat her kişinin beden yapısı ve ölçüleri farklı olduğu için her ölçü her hastanın bedeninde orantılı durmayabilir. Bu yüzden meme küçültme operasyonlarında kişilerin vücut yapıları ile uyumlu bir görünüm kazanmaları için analizler ve değerlendirmeler yapılarak hastalar bilgilendirilir.

Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen kadınlarda başarı oranın yüksek olması için bazı kriterler aranır. Bunların başında, meme başı duyusu, emzirme ve yara izlerinin bulunup bulunmaması gelir. Belli bir yaşın üstündeki kadınlarda, çocuk sahibi olmayı düşünmeyen ya da doğum yapamayacak kadınlarda, genç ve henüz bebek sahibi olmamış kadınlarda meme küçültme ameliyatlarının sonuçları değişebilmektedir. Meme başı duyusu memedeki sarkıklık çoğaldıkça azalır. Bir kadının göğüsleri ne kadar sarkıksa, ameliyat sonrasında yaşayacağı duyu kaybı da o kadar yüksektir. Ameliyat olan kadınların meme ucundaki his 3 yıl süresince artar, ancak biraz his kaybı meydana gelebilir.

Estetik cerrahlar ameliyat esnasında süt kanallarına dokunmasalar da göğüs kanallarından bazıları açık kaldığı için bu bölgelere süt dolabildiğinden, emzirme konusunda net bir şey diyemezler. Memede ağrı ve şişlik oluşturabilen bu durum, emzirme problemlerine sebep olabilir.

Meme küçültme ameliyatında oluşan izler

Göğüs küçültme ameliyatından sonra kesi izleri oluşabilir. Bu izler hastaların beden yapılarına göre farklı sürelerde iyileşebilirler. Hastaların fiziksel yapılarına bağı olarak yara izleri 3 ay içinde geçebilir. Az sarkmış göğüslere sahip hastaların yara izleri yuvarlak, çok sarkmış göğüslere sahip hastaların yara izleri ise ters T şeklindedir.

Meme küçültme operasyonlarında aşırı büyük göğüslere sahip kadınların fazla yağ dokusu ve deri tabakası alınarak göğüslerin normal boyutlara gelmesi sağlanır. Meme küçültme ameliyatı ile göğüsler daha dik dururken, meme ucunun çevresindeki kahverengi kısım da küçülerek meme ucunun dikleşmesi sağlanır. Göğüs küçültme ameliyatı ile hastaların daha orantılı göğüslere sahip olması hedeflenir. Göğüsleri çok sarkmış hastalara, meme küçültme ameliyatı ile birlikte meme dikleştirme işlemi de aynı anda uygulanır.

Meme küçültme operasyonlarının genel anestezi ya da lokal anestezi altında, tamamen hastane koşullarında yapılması gerekir. Göğüs küçültme ameliyatları yaklaşık 3 saat sürer, hastalar ameliyat oldukları gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu edilirler.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Göğüs dikleştirme ameliyatları, meme küçültme operasyonları ile hemen hemen aynı tekniklerle yapılır. Göğüsleri sarkık fakat büyük olmayan hastalardan doku çıkarılmaz. İçi boşalmış, sarkık meme yapılarında göğüslerin boyutları normaldir ve büyükleri çok fazla değildir.

Meme dokusu; gebelik, emzirme ve yaşın ilerlemesi ile birlikte hacmini kaybeder. Memelerdeki sarkıklığı gidermek için göğüs dikleştirme ameliyatları yapılarak, meme formunun eski canlılığına kavuşması sağlanır. Hacim olarak yetersiz olan göğüslerde, meme toparlama ameliyatı ile istenilen sonuçlar alınamayabilir. Böyle durumlarda meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte göğüs büyütme ameliyatı birlikte yapılarak, memelerin daha dolgun ve diri görünmeleri sağlanır.

Meme dikleştirmede öncelikle bollaşan fazla deri vücuttan atılır. Aerola çapı normal ebatlara gelen kadar küçültme işlemine devam edilir. Meme başı olması gereken konuma kaldırılarak göğüslerin daha dik ve daha canlı bir görünüm kazanmaları sağlanır.

Meme dikleştirme ameliyatı

Göğüs dikleştirme ameliyatlarında sadasyon anestezisi ya da genel anestezi uygulanabilir. 2 ya da 3 saat sürebilen operasyonların süresi yapılan işleme göre değişebilir. Hasta ameliyat olduğu gün ya da ertesi gün hastaneden çıkabilir.

Oluşacak kesi izleri memenin sarkma durumuna ve hangi işlemin uygulanacağına göre değişebilir. Memedeki sarkma az ise, sadece meme başında bulunan koyu kısımda iz oluşur. Göğüsteki sarkma orta düzeyde ise meme başından alt kısma kadar giden bir iz oluşabilir. Bu izlerin adı loli-pop olarak bilinir. Sarkma derecesi çok fazla ise ameliyattan sonra ters T biçiminde bir iz meydana gelir. Daha çok deri tabakası çıkarılmasını mümkün kılan bu teknik, en çok tercih edilen dikleştirme yöntemidir.

Göğüslerdeki sarkmaların meme dikleştirme ameliyatı ile toparlama

Göğüslerde sarkma olması, meme başının aşağı doğru konum değiştirmesine ve meme cebinin genişlemesine neden olur. Meme dikleştirme ameliyatları ile göğüslerdeki sarkıklıklar giderilirken meme başının yeri olması gereken yere çekilir. Göğüs dikleştirme operasyonlarında memelere daha canlı ve dik bir görünüm kazandırılarak, hastaların özgüvenlerinin artması ve bedenleri ile daha barışık olmaları amaçlanır. Göğüs küçültme operasyonları ile dikleştirme ameliyatları arasındaki fark, küçültme işleminde fazla meme dokusu çıkarılırken, dikleştirme uygulamasında böyle bir şeyin gerekli olmamasıdır. Dikleştirme ameliyatlarında oluşabilecek izler ve bu izlerin ebatları hakkında hastaların bilgilendirilmesi büyük önem taşır.

Meme dikleştirme ameliyatı

Meme yapısındaki bozulmaya göre dikleştirme ameliyatında yapılacak işlem belirlenir. Meme dikleştirme operasyonlarına girecek hastalar çok az iz kalmasını istemektedirler. Ayrıca uygulamanın kalıcı olmasını ve uzun süre dolgun ve canlı göğüslere sahip olmayı arzu ederler.

Meme dikleştirme ameliyatının kalıcılığı

Göğüs dikleştirme operasyonlarının kalıcılık durumu pek çok değişkene bağlıdır. Kimi hastaların göğüsleri, operasyondan bir süre sonra tekrar sarkabilirken, bazı hastaların göğüslerindeki dolgunluk uzun bir süre boyunca bozulmadan kalabilir. Meme dokusu yeterli olan, göğüslerinde çatlak olmayan, meme cildi tonunda bozulmalar olmayan hastalarda ve silikon ile meme büyütme ameliyatının birlikte yapıldığı dikleştirme operasyonlarında daha başarılı ve kalıcı sonuçlar alınır. Benzer bir şekilde; meme dokusunda çatlaklar olan, gebelik veya dengesiz kilo alıp vermelerden dolayı göğüsleri bozulmuş kişilere yapılan dikleştirme uygulamalarında kalıcı sonuçlar alınması oldukça zordur. Operasyondan sonra meme formu tekrar sarkmaya başlayabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası

Dikleştirme operasyonlarından sonra dikişler alınmaz çünkü kendiliğinde düşebilen estetik dikişlerdir. Ameliyattan sonra oluşan ağrılar, hafif ağrı kesiciler ile geçirilebilir. Operasyondan bir hafta sonra hastalar normal hayatlarına dönebilirler.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Sadece kadınların değil erkeklerin de meme estetiği ile ilgili sorunları olabilir. Pek çok erkek göğüs küçültme ameliyatı ile büyük göğüslerinden kurtulabilmektedir. Normalden büyük ve geniş göğüslere sahip olunması jinekomasti olarak tanımlanır.

Erkeklerde yaşanan jinekomasti nedir?

Jinekomasti; erkeklerin göğüslerinin normal ölçülerden büyük ve geniş olması durumudur. Jinekomastiye sebep olan pek çok etken vardır. Bunların başında hormonsal bozukluklar ve genetik sebepler gelir. Erkekleri çok fazla rahatsız edebilen bu durum estetik cerrahi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir.

Jinekomastinin sebepleri nelerdir?

Jinekomasti, yağ dokularının yoğun olarak birikmeleri sonucunda oluşan bezelere bağlı olarak meydana gelebilir. Her iki göğüste de görülebilen jinekomasti tespit edildiğinde, hasta ilk olarak estetik cerrahi uzmanına görünmelidir. Jinekomastinin ilerlemesi durumunda tedavi edilmesi mümkün olmayacağından erken teşhis çok önemlidir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatları

Pek çok klinikte erkekler için meme küçültme ameliyatı yapılmaktadır. Meme büyümesinin devam etmesi ve ölçülerin giderek büyümesi durumunda ikinci bir ameliyat yapılması gerekebilir. Bu yüzden meme küçültme ameliyatları için işinin ehli estetik cerrahlara danışmakta fayda vardır.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı öncesi süreç nasıldır?

Meme küçültme ameliyatı olmadan önce hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Uzman doktor tarafından memedeki büyüme miktarı ve memenin neden büyüdüğü incelenerek uygulanacak tedavi şekline karar verilir. Meme küçültme ameliyatı öncesinde girilen proseste hastaların dikkat etmesi gereken belirli konular vardır. Bunlar; sigaranın bir süreliğine içilmemesi, bitkisel hapların kesilmesi ve bazı ilaçların kullanımının kısıtlanması şeklindedir. Yaraların iyileşmesi ve ameliyatın başarılı olması için, doktorun önerilerinin harfiyen yerine getirilmesi büyük önem taşır.

Erkeklerde meme küçültme yöntemleri nelerdir?

Erkeklerdeki meme küçültme teknikleri, kadınlarda uygulanan tekniklerle aynıdır. Hastalar muayene edilip gerekli tahlilleri yapıldıktan sonra, memedeki büyümenin lokal ya da genel anesteziden hangisi ile yapılacağına karar verilir. Bu aşamadan sonra meme yapısı incelenerek, büyümenin yağ dokularının birikmesi nedeniyle olup olmadığına bakılır. Belli bir bölgede aşırı yağlanma nedeniyle büyüyen memeler, liposuction tekniği ile tedavi edilirler. Liposuction ile kanül isimli kılcal borular ile operasyon yapılabilir. Liposuction tekniğinde yağ dokuları gevşetilerek vakum ile çekilir.

Yağ dokuları belli bir alanda toplanmayıp, geniş bir bölgeye yayılmışsalar, bu dokuların alınıp atılması gerekir. Hastada yapılan incelemeler neticesinde doktor, hangi yöntemin uygulanacağına karar verir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatlarının başarı oranı nedir?

Pek çok erkek için meme büyümesi büyük bir sorundur. Estetik ameliyatlarla tedavi edilebilen jinekomasti, erken teşhis edildiğinde önlenebilen bir hastalıktır. Meme küçültme ameliyatı ile yapılan işlemler sonrasında, göğüslerde belirgin bir küçülme gözlenir. İlaçlar, steroid veya aşırı kilo alınması nedeniyle oluşan jinekomasti hastalığında, kullanılan ilaçların bırakılması, ameliyatın başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için önemlidir. Düzensiz kilo alışları nedeniyle göğüslerde meydana gelen aşırı büyüme ve genişleme, meme küçültme ameliyatları ile tedavi edilerek hastaların düzenli bir yaşam sürmeleri önerilir. Jinekomastinin tekrarlamaması için kilo kontrolüne ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Erkeklerde meme küçültme ameliyatının riskleri var mıdır?

Estetik alanındaki ilerlemeler, ameliyatlardaki risk oranını ciddi ölçüde azaltmıştır. Ameliyatın seyrine göre vücutta bazı semptomlar oluşabilir. Memede asimetri sorunları ve meme uçlarında farklılaşmalar olabildiği gibi hafif ağrılar da gözlemlenebilir. Kanlanma olarak bilinen hematomi oluşması ameliyattaki risklerden biridir. Bu saydığımız riskler, operasyonu yöneten doktorun tecrübesine ve bilgisine göre değişebilir. Hastanın doktorun önerilerini dinlemesi ameliyatın başarı oranını artıran faktörlerdendir.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatında oluşacak izler, uygulanan tekniğe göre değişebilir. Yağlanma nedeniyle meydana gelen jinekomastide, liposuction uygulanması sonucunda hastada bir iz oluşmaz. Fakat doku çıkarılması gereken durumlarda, göğsün bir kısmı anestezi yapılarak kesileceğinden bir miktar iz oluşabilir.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Meme Estetiğinde Crisalix Teknolojisi

Meme estetiği operasyonlarında yapılan 3 boyutlu planlamalar ile hastalar ameliyat öncesinde bedenlerindeki farklılıkları görebiliyor. Hastalara verdiğimiz sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde, her açıdan bedenlerini izleyebilen hastalar, ameliyat öncesinde bilinçlendirilerek operasyona hazırlanıyorlar.

Hastaların fotoğraflarının çekilerek dijital ortama aktarılması ve burada dijital tasarımlarının yapılarak, hastaların bedenlerine uygun göğüs formlarının belirlenmesi esasına dayanan 3D Crisalix teknolojisinde, kişiler ameliyat sonrası kötü sürprizleri yaşamıyor ve arzu ettikleri doğal meme görünümlerine sahip oluyorlar.

3 boyutlu planlamalar ile kişilerin ameliyat öncesi ve sonrası hallerini sanal gerçeklik yoluyla görmeleri, estetik alanındaki yeniliklerden biridir. Bazı hastalar, diledikleri göğüs boyutunun beden yapılarına uygun olmadığını söyleyen doktorları ile anlaşamayabiliyor. 3D Crisalix teknolojisi sayesinde vücut yapılarına en uygun meme formunu görebilen hastaların, ameliyatla ilgili tüm endişelerine çözüm buluyoruz.

Meme Estetiği Muayene Randevusu

Meme estetiği hakkında ki sorularınız ve randevu için (0312) 443 0 337 'den ulaşabilirsiniz.

Language »