Burun Estetiği

Burun Estetiği & Rinoplasti

Yüz güzelliğinin en önemli parçalarından biri olan burun, kusursuz bir forma sahip olduğunda yüze ciddi bir güzellik katar. Kendini güzel hisseden kişilerin özgüvenleri daha yüksek olurken, hayata karşı daha sağlam bir duruş sergilerler. Burun yapısının çeşitli sebeplerle bozulması ve soluk alıp vermeyi engelleyecek düzeyde deformeler yaşanması, kişilere hem sağlık açısından hem de estetik açısından sıkıntılı anlar yaşatır.

Burun estetiğinde, burun yapısı ile yüz yapısı bir bütün olarak düşünülmeli ve her bireyin farklı yüz hatlarına, dolayısıyla farklı burun yapılarına sahip olduğu unutulmamalıdır. Estetik operasyonlarda her bireye özel düzeltmeler yapılır. Yüz hatları ile orantılı ve doğal görünümlü bir buruna sahip olmayan kişiler, karşılaştırma yapmaktan uzak durmalılar. Alanında uzman doktorlara yapılan burun estetiklerinde, başarılı sonuçlar alınması beklenir.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Burun estetiği (rinoplasti) kesinlikle ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Genel anestezi altında yapılacak operasyonların hastane ortamında olunması, her türlü riskin kontrol altında tutulmasını sağlar. Buruna yapılan teknik ve burunda yapılacak işleme bağlı olarak rinoplasti ameliyatları 1 ya da 3 saatte tamamlanır. Burun estetiği olmanın koşulu 18 yaş olarak belirlenmiştir, bunun sebebi de bu yaşlarda kemik ve kıkırdak oluşumunun tamamlanmasıdır. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalarda, burun gelişiminin 14 ya da 15’li yaşlarda tamamlanabildiğini ve özellikle yurt dışında, bu yaştaki hastaların rinoplasti ameliyatı olabildiklerini göstermiştir.

Burun estetiği yapılırken planlama kısmı oldukça önemlidir. Hastanın burun yapısının detaylı bir şekilde analiz edilmesi ve uygulanacak işlemin tespit edilmesi, yüz hatları ile orantılı bir burun yapısının oluşturulması için zorunludur. Cilt tipinin analizi de hastanın iyileşme sürecine etki eden faktörlerden olduğu için, bu konunun da atlanmaması gerekir. Burun estetiği operasyonlarının deneyimli bir doktor tarafından yapılması, asimetri bozuklukları gibi problemlerin yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için doktor seçiminde titiz davranılması önerilir.

3 boyutlu burun estetiği tasarımı (rinoplasti)

Hastadan çekilen fotoğrafların dijital ortama aktarılması ile birlikte, bilgisayarda 3 boyutlu tasarımlar yapılır. Hastanın yüzü ile uyumlu, orantılı ve doğal görünen bir burun için yapılan 3 boyutlu uygulamada, hasta yüzündeki değişimleri önceden görebilmektedir. 3D sanal gerçeklik ile hastaların beklentilerine en uygun burun yapılarının oluşturulması mümkün hale gelmektedir.

Burun estetiği ameliyatında hangi yöntemler kullanılır?

Burun estetiği ameliyatları, açık ve kapalı olmak üzere iki şekilde yapılır. Kapalı tekniklerde burun içinden kesi alınarak, gerekli işlemlere devam edilir. Kapalı burun ameliyatlarında hastanın burnunda hiçbir iz kalmaz.

Açık burun estetiği ameliyatlarında, burun ucundan minik bir kesi alınarak buruna müdahale edilir. Oluşan iz zaman içinde belirsizleşir ve bir süre sonra tamamen yok olur.

Açık ya da kapalı tekniklerden hangisinin uygulanacağını, hastanın burun yapısında yapılacak işleme göre doktor karar verir.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası

Her burun ameliyatında yaşanan genel durumlar bulunur. Bunların başında göz kapaklarında oluşan şişlikler ve minik morluklardır. Bazı kişilerin bünyelerine bağlı olarak morluk oluşmadığı da gözlemlenmiştir. Hastaların korktuğu bir durum olan ağrı, o kadar şiddetli değildir. Tampon kullanılmadığı için belirgin bir ağrı olmaz. Basit ağrı kesiciler ile geçirilebilen sancılar, ameliyatı takip eden 3 gün boyunca uygulanan buz uygulaması sayesinde tamamen geçerler. Buzun şişliklere ve morluklara da faydası olur. Hastalar dilerse morluk kremi kullanabilirler.

Ameliyatın yapıldığı gün ya da bir gün sonra hastalar taburcu edilir. İlk haftada kontrole gelinir, sonraki haftalarda bantlar çıkarılır ve uygulanacak masaj hastaya gösterilir.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Burun kemeri çok büyük olan ya da burun ucunda düşüklük bulunan kişilere burun ucu estetiği (tipplasti) yapılır. Doğal görünen bir burun oluşturarak kişilerin özgüvenlerini artırmak amacıyla yapılan burun ucu estetiklerinde çok teferruatlı işlemler gerekmez. Sadece burunun ucunda belli bir miktar kaldırma yapılabilir.

Burun estetiğinde olduğu gibi burun ucun estetiğinde de oldukça etkili sonuçlar alınır. Burun ucundaki kabarıklığın düzeltilmesi, kişilerin yüzlerini güzelleştirirken, daha sağlıklı olmalarını da sağlar. Kadınlarda burun ucunun kalkma derecesi 100 iken erkeklerde bu oran 95 derecedir. Burun ucunda yer alan sorunlar ve burnun yeterli kalkıklık derecesinde olmaması nedeniyle, kişilerin burunları daha uzun görünür. Burun ucu estetiği (tipplasti) ile burun ucunda bulunan tüm sorunlar çözülür.

Ameliyatsız burun ucu estetiği

Ameliyatsız burun ucu estetiği yapan yer sayısı oldukça azdır. Burun ucu estetiğinde hala geleneksel yöntemlerin kullanıldığı pek çok yer bulunur. Son dönemde adı duyulmaya başlayan ameliyatsız burun ucu estetiği ile ameliyat olmaktan endişe duyan, ameliyat sürecine sıcak bakmayan kişiler de burun ucu sorunlarından kurtulabilmektedir. Merkezimizde hyalüranik asit içeren dolgularla yaptığımız işlemler 6 aydan 1 yıla kadar kalıcılık göstermektedirler.

Hyaluronik asit içeren hazır dolgu, burun estetiğinde hangi amaçlarla kullanılır?

  • Burun kemerindeki belirginliğin azaltılmasında,
  • Burun ucu düşüklüğünde,
  • Burundaki asimetri sorunlarının giderilmesinde ve dengeli bir şekil tasarlanmasında,
  • Burun ucundaki kaba kısmın giderilmesinde,
  • Burun estetiği ameliyatı sonrasında oluşan şekil bozuklarının yok edilmesinde kullanılır.

Burun ucu ameliyatı

Burun ucu ameliyatında çok küçük bir kesi yardımıyla burun ucu kaldırılmaya çalışılır. Burun ucunda belli bir kabalık bulunduğunda, ameliyat sırasında bu sorun da ortadan kalkar. Burnun iç kesiminde açılan minik bir kesi sayesinde, uç kıkırdak yapı, septuma asılır, böylece burun ucundaki düşüklük giderilir.

Burun ucu ameliyatında tampon ve alçı kullanılmadığı için hastalar hiçbir şekilde acı hissetmezler. Ağrısız ve morarma olmadan yapılan burun ucu operasyonlarında kişiler günlük yaşamlarına hemen dönebilirler. Önemli bir avantaj olan bu durum, hastaların ideal burunlarına kavuşmasını sağlar.

Önemli not: Burun ucu ameliyatlarından sonra az miktarda ödem oluşması oldukça normal bir durumdur. İnce bir bant ile yok edilebilen ödemlerde burun anatomisinin zarar görmesi mümkün değildir. Burun ucu ameliyatları sonrasında hastalar çok hızlı bir şekilde iyileşirler.

Tip rinoplasti

Burun estetiği ameliyatlarında uygulanan yöntemlerden biridir. Rinoplasti yapılmış gibi olumlu sonuçlar veren burun ucu uygulamalarında yüksek başarı oranları elde edilir. Burun ucu estetiği fiyatları, buruna yapılan işleme göre farklılaşır.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Burun estetiği ameliyatları hakkında kişilerin kafalarını karıştıran ve ameliyat olmak için duraksamalarına neden olan bazı sorular vardır. Çok sık sorulan soruları cevaplamak için birkaç maddede durumu özetleyebiliriz.

“Burun estetiği ameliyatı sonrasında tampon kullanılır mı? Tamponlar burunda ne kadar kalır? Tamponların çekilmesi esnasında canım yanar mı? Tamponlar nedeniyle çok sıkıntı yaşar mıyım?”

Burun estetiği ameliyatlarında uzman doktorumuz Doç. Dr. Zühtü Demir tampon kullanmamaktadır. Bazen oluklu silikon koyabilir, bu da kişilerin rahat bir şekilde soluk alıp vermesini sağlar. Tampon kullanılmadığı için, tamponun çekilme durumu da yaşanmaz, dolayısıyla herhangi bir acı oluşması mümkün değildir. Hastalar gönül rahatlığıyla burun ameliyatı olabilirler.

“Ameliyattan sonra burnum nasıl görünecek?”

Hastalar muayeneye geldiklerinde cilt yapıları ve burun yapıları analiz edilir ve bu analizlere göre yüzde yüz olmasa da yaklaşık bir sonuç elde edilir.

“Ameliyattan sonra çok ağrım olur mu?”

Burun ameliyatlarının çok sancılı olduğuna dair yaygın bir inanış vardır. Fakat bu oldukça yanlıştır. Hafif ağrı kesiciler ile hem sancılar hem de şişlikler giderilebilir. Ayrıca bir ağrı oluşmaz.

“Burun ameliyatı olmak için kimlerle iletişime geçmeliyim?

Burun estetiği ameliyatları alanında uzman doktorlara yaptırılmalıdır. Doktorun unvanının “estetik ve plastik cerrahi uzmanı” şeklinde olması önem taşır. 6 yıl boyunca aldıkları tıp ve sağlık eğitimleri ile birlikte 6 yıl daha estetik ve plastik cerrahi konusunda deneyim kazanan doktorlar, alanlarında uzmanlaşmış ve gerekli deneyimi kazanmışlardır.

“Burun ameliyatını nerede olmam gerekir?”

Burun estetiği ameliyatlarının muhakkak hastane ortamında yapılması gerekir. Ameliyathane koşullarını sağlamayan yerlerde yapılan operasyonların sağlık açısından ciddi riskleri bulunur.

“Burun tıkanıklığının giderilmesi ve estetik burun ameliyatının yapılması bir arada olabilir mi?”

Soluk alıp verme sorunlarının çözülmesi ile birlikte estetik ameliyatlar aynı anda yapılabilir. Böylece hem estetik bir güzelliğe hem de sağlıklı bir yapıya kavuşmak mümkün hale gelir.

“Burun ameliyatından sonra burnum ünlülerin burnuna benzer mi?”

Israrla üzerinde durduğumuz ve hastalarımıza sık sık tekrarladığımız konulardan biri de her bireyin burun yapısının bir diğerinden farklı olduğu ve buruna yapılacak işlemlerin farklı olabileceğidir. Burun estetiği ameliyatlarında amacımız, hastanın burnunu toplum tarafından beğenilen kişilerin burun yapılarına benzetmek değil, hastanın yüz hatları ile uyumlu ve orantılı, doğal bir buruna kavuşmasını sağlamaktır.

0 (312) 443-0337

Doç. Dr. Zühtü Demir

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Burun Estetiğinde Crisalix Teknolojisi

Tüm estetik operasyonlarda uyguladığımız 3 boyutlu planlamalar ile hastalarımızın arzu ettikleri estetik görünümlere kavuşmalarını amaçlıyoruz. 3D Crisalix teknolojisi sayesinde hastalarımızdan aldığımız görüntüleri bilgisayar ortamına aktarıyor ve 3 boyutlu tasarımlarını tamamlıyoruz. Kişilerin yüz hatları ile orantılı ve uyumlu burun tasarımları ile hastalarımızın beklentilerini karşılamak için uğraşıyoruz.

Burun ameliyatlarında kullandığımız 3 boyutlu uygulamalar ile hastalarımız ameliyat olmadan burunlarında meydana gelecek değişimleri, sanal gerçeklik gözlükleri ile her açıdan görebiliyorlar. Böylece, olası kötü sürprizler yaşanması önleniyor ve yüzde yüz hasta memnuniyetini sağlamış oluyoruz.

Uzman kadromuz ile yürüttüğümüz operasyonlarda, doğal görünümlü burunlar elde ediyor ve hastalarımızın hiçbir ağrı çekmeden, kısa sürede diledikleri estetik görünümlere kavuşmalarını garanti ediyoruz.

Burun Estetiği Muayene Randevusu

Burun estetiği hakkında ki sorularınız ve randevu için (0312) 443 0 337 'den ulaşabilirsiniz.

Language »